Logo
  • O MNIE
  • BLOG
  • MEDIA
  • KONTAKT
  • Shopping Cart
Logo

Aromaterapia

Każdego dnia wdychamy setki cząsteczek substancji zapachowych. Maleńkie molekuły unoszą się w powietrzu i za każdym razem kiedy wdychamy powietrze przedostają się do organizmu. W przetwarzaniu związku chemicznego z, którego zbudowana jest substancja zapachowa bierze udział zmysł węchu. W nosie znajdują się receptory zapachu wychwytujące substancje zapachowe, które są natychmiast zamieniane na odpowiedni sygnał elektryczny. Sygnał przesyłany jest do opuszki węchowej a ta wysyła go dalej do obszarów w mózgu odpowiadających za świadome lub podświadome rozpoznanie zapachu i skojarzenie go z zapamiętanym wzorcem . Wiele z tych związków jesteśmy w stanie odróżnić od siebie ponieważ informacje o rodzaju zapachu  trwale wpisują się w pamięci mózgu. Rodzaj związku z jakiego zbudowana jest cząsteczka zapachowa zostaje rozszyfrowany w ułamku sekundy. Często towarzyszą temu pewne reakcje na określone bodźce zapachowe. Mogą one być pozytywne lub wywoływać negatywne odczucia. Dzięki zmysłowi węchu jesteśmy w stanie ocenić zagrożenie a także określić kierunek z jakiego ono pochodzi np. zapach spalenizny czy zepsutej żywności. Ale zapach może stać się także miłym doznaniem szczególnie jeśli jest kojarzony z pozytywnym bodźcem, który go wywołał. Znając dobroczynne oddziaływanie zapachu na samopoczucie powstały dziedziny tj. aromaterapia czy aromachologia. Aromaterapia jest metodą, w której wykorzystuje się olejki eteryczne w celu łagodzenia dolegliwości fizycznych a także psychicznych człowieka. Aromachologia zajmuje się wpływem oddziaływania substancji zapachowych na psychikę, uczucia i emocje. Zjawisko to zostało wykorzystane przez wiele firm jako aromamarketing czyli wywoływanie pozytywnych emocji i skojarzeń za pomocą odpowiednich zapachów. Firmy zlecają fabrykom substancji zapachowych wyprodukowanie takiego rodzaju aromatu, który po rozpyleniu w powietrzu skłoni klienta do kupna danego produktu lub powrotu do konkretnego miejsca. Może to być zapach świeżego pieczywa unoszący się przy stoisku z pieczywem lub mieszanka zapachowa, która jest taka sama w każdym sklepie, hotelu lub ośrodku spa zlecającej jej wykonanie firmy. Ma to na celu wywołanie miłych skojarzeń i powrót do tego miejsca lub dokonanie w nim zakupów.  Są także zapachy, które mają kojarzyć się z luksusem. Należą do nich aromaty wyrobów skórzanych, wody kolońskiej i cygar np. w sklepach z ekskluzywnymi zegarkami i dodatkami dla mężczyzn.

W drogeriach znajduje się wiele produktów kosmetycznych, które są perfumowane. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że kosmetyk ładnie pachnie. Znacznie rzadziej wybieramy produkty kosmetyczne bezzapachowe. Zapach kosmetyku powinien być dopasowany do jego rodzaju i do preferencji docelowych grup odbiorców. Za przykład mogą tu posłużyć kremy dla kobiet, których zapach jest dopasowywany do docelowej grupy wiekowej. Kremy dla 30-latek mają zazwyczaj delikatną nutę cytrusową lub zapach zaliczany do nut świeżych. W przedziale wiekowym 50+ dominują kompozycje zapachowe o kwiatowym aromacie. Kosmetyki dla mężczyzn pachną nutami drzewnymi tj. cedr lub ziemnymi – patchouli oraz kolońskimi. Kosmetyki naturalne w celu podniesienia ich walorów użytkowych a także pielęgnacyjnych mają zazwyczaj dodatek naturalnych olejków eterycznych. Przy czym olejki te są dobierane także pod kątem ich wpływu na stan skóry. Jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych a także najdroższym jest olejek różany. Do wyprodukowania 1 kg olejku zużywa się ok. 2 ton płatków różanych. Olejek ten ma działanie uspokajające, obniża ciśnienie krwi i reguluje prace serca. Na skórę działa odmładzająco i kojąco, a także przeciwdziała poszerzaniu się naczyń krwionośnych.

Olejek z drzewa sandałowego ma piękną orientalną nutę wprowadzającą nastrój spokoju i medytacji. Ma działanie dezynfekujące i jest stosowany w stanach zapalnych skóry a także przy dezynfekcji pomieszczeń – trociczki zapachowe.

Olejek bergamotowy pozyskiwany jest z drzewa Citrus Bergamia rosnącego  w rejonie basenu morza Śródziemnego. Ma piękny orzeźwiający cytrusowy aromat. Jest cenionym surowcem w wyrobach perfumeryjnych. Wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe. Na skórę działa antyseptycznie i znalazł zastosowanie w kosmetykach dedykowanych dla skór łojotokowych i tłustych, ale także wykorzystuje się go w łagodzeniu stanów zapalnych skóry.

Mieszankę  tych trzech olejków wykorzystaliśmy w maśle do ciała Iliola. Zostało ono bardzo wysoko ocenione przez użytkowników za zapach, który w przeprowadzonych badaniach aplikacyjnych wywoływał  u badanych uczucie relaksu i odprężenia a także wpływał na dobry nastrój i poprawę samopoczucia.

Znając mechanizm działania zmysłu powonienia i wpływu substancji zapachowych na psychikę i organizm człowieka możemy wykorzystywać naturalne olejki eteryczne do poprawy nastroju i stanu skóry. Olejki eteryczne można stosować podczas wieczornych kąpieli aromaterapeutycznych – możemy wlać do wanny 10-15 kropli ulubionego olejku. Można także stosować samodzielnie olejki lub ich mieszanki w kominkach – 5-10 kropli dodajemy do wody w kominku. Stosowanie olejków eterycznych do nawaniania powietrza w domu lub miejscu pracy (odpowiednio dobrana mieszanka) wpłynie korzystnie na samopoczucie ludzi przebywających w wypełnionej pachnącym aromatem przestrzeni. Jest także w 100% naturalną i bezpieczną metodą perfumowania pomieszczeń, gdyż naturalne olejki eteryczne nie zawierają szkodliwych substancji stosowanych nierzadko w syntetycznych wyrobach zapachowych. Dlatego świadomie kupujmy naturalne olejki eteryczne zgodne z naszymi preferencjami. Pamiętajmy, że choć są niewidoczne ludzkim okiem to małe molekuły zapachowe wywierają dobroczynne działanie  na nasz stan zdrowia i dobre samopoczucie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
PLN Złoty polski
EUR Euro