Masz pytania? Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? Zadzwoń: +48 603 767 631
Logo
  • O MNIE
  • BLOG
  • SKLEP
  • KONSULTACJE
  • KONTAKT
  • Shopping Cart
Logo

Manicure hybrydowy może być szkodliwy?

Lubisz malować paznokcie?

Bez znaczenia jaki wybierasz manicure, powinnaś przeczytać jak to jest z bezpieczeństwem lakierów hybrydowych, lamp UV, czy acetonu.

Pamietaj!

Każdy z kosmetyków, którym traktujesz swoje paznokcie, jest przeznaczony dla płytki zdrowej! Nie używaj lakierów, żeli, acetonu, czy innych upiększaczy jeśli masz problem z łamliwymi, rozdwajającymi, pękającymi, łuszczącymi się paznokciami.

W takim wypadku wybierasz lekarza, nie kosmetyczkę.

Jak już uporasz się z chorobami płytki paznokciowej i masz wielka ochotę na kolorowe, paznokcie, działaj. Aby wybrać mądrze, sama zdecyduj czego oczekujesz i jakie chcesz ponieść ewentualne konsekwencje. Mam nadzieję, że czytając ten artykuł znajdziesz odpowiedzi na wszystkie męczące Cię pytania ????

Pytanie nr 1:

Czy manicure hybrydowy może być niebezpieczny dla zdrowia?

Nie, jeśli jest wykonany prawidłowo i zachowana jest higiena. Zwracaj uwagę na czystość stanowiska pracy Twojej manikiurzystki, obowiązkowo musi ono być zdezynfekowane wraz z każdą rzeczą przez nią dotykaną. Szkodliwym w tego typu manikiurze może być jego nieumiejętne usuwanie. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jeśli lakier hybrydowy zostanie usunięty frezarką, oczywiście tak by nie uszkodzić płytki paznokcia. Należy robić to ostrożnie. Jeśli usuwamy starą hybrydę i mamy zamiar nałożyć nową, nie usuwa się bazy jeśli nie podeszła powietrzem. Błędem jest piłowanie do zera, po to by nałożyć wszystko od nowa. Paznokieć należy zmatowić, a nie spiłować, ponieważ to powoduje ścieńczenie płytki paznokcia. Kiedy następnym razem po takim usuwaniu hybrydy zdecydujemy się na przerwę od manicure hybrydowego, paznokieć nie będzie w stanie pełnić już funkcji ochronnej, Będzie za słaby i np. będą bolały nas palce przy zwykłym myciu rąk.

Po nałożeniu lakieru hybrydowego, należy go utwardzić. Wytrzymałość lakierów hybrydowych to zasługa polimerów. Polimery są związkami o długich łańcuchach więc trudnych do rozerwania, są bardzo wytrzymałe. Reakcja polimeryzacji zachodzi przy wysokiej temperaturze, ciśnieniu lub obecności katalizatora. W przypadku lakierów, katalizatorem jest lampa UV.

Ale pewnie nie raz przeczytałaś, lub słyszałaś, że:

„promieniowanie UV z lampy powoduje raka”. Czy to jest prawda?

Odpowiedź brzmi: Nie ????

Promieniowanie, któremu się poddajemy w czasie manikiuru hybrydowego jest zbyt krótkie aby mogło mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Promieniowanie to jest takim samym, które dociera do nas ze słońca, tzw UVA i oddziałuje na nas przez cały rok. Dociera głęboko i powoduje rozpad włókien kolagenowych, czyli starzenie się skóry.

Kilka lat temu przeprowadzono badanie, które wykazało, że lampy UV są bezpieczniejsze niż solarium czy nawet jazda samochodem w słoneczny dzień. W czasie tego badania udowodniono też, że skóra na zewnętrznej części dłoni jest bardziej odporna na promieniowanie niż skóra na plecach (3,5 raza bardziej odporna), policzkach czy czole (4 razy bardziej odporna).

Natomiast sama płytka paznokcia jest blokerem UV porównywalnym z filtrem przeciwsłonecznym SP 40, zatem skutecznie chroni łożysko paznokcia. Badanie przeprowadzili dr John Dowdy i dr Robert Sayre. Obaj są uznawani za liderów naukowych w dziedzinie badań związanych z promieniowaniem UV. Robert Sayre jest doktorem katedry Dermatologii w Centrum Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Tennessee i katedry fizyki na Uniwersytecie w Memphis, wynalazł system oceny SPF.

Promieniowanie UVB jest niebezpiecznie. Dociera do nas latem, przy zbyt dużej dawce powoduje rumień i może powodować między innymi raka złośliwego skóry (czerniaka), ale także syntetyzuje witaminę D. Tu, jak widać liczy się umiar.

Lampa UV także nie uszkodzi macierzy paznokcia, chyba, ze z dużą siłą trafi ona wprost na Twój palec. Macierz możesz uszkodzić mechanicznie (również przez obgryzanie skórek!).

Zrobiłaś mani, ale koleżanki Ci mówią, że teraz Twoja płytka nie oddycha! Jednak musisz wiedzieć, że paznokieć jest tkanką martwą i nie oddycha w ogóle. Zbudowany jest z keratyny, ma za zadanie chronić opuszki palców. Płytka paznokcia będzie zdrowa jeśli zadbasz o wały przypaznokciowe, łożysko, macierz. Nieprawidłowe wycinanie skórek, czy obgryzanie ich może doprowadzić do zakażenia i choroby paznokci, ale nie malowanie lakierem zgodnie z zaleceniami producenta.

Kolejną sprawą jest:

suchość, która doskwiera nam, jak nam się wydaje, po długotrwałym korzystaniu z lakierów hybrydowych.

Ale i tu się pewnie zdziwisz, że tylko tak Ci się wydaje. To nie lakier hybrydowy wysusza, tylko Twoje nawyki.

Owszem, w trakcie wizyty u manikiurzystki Twój paznokieć będzie miał styczność z np. acetonem. Aceton jest rozpuszczalnikiem, nie jest toksyczny, ale jest sklasyfikowany jako substancja drażniąca. Podrażnia skórę, wywołuje zaczerwienienie, przy dłuższym stosowaniu podobne do oparzeń. Dotychczasowe badania wskazują, że nie powoduje uszkodzeń DNA i nie ma on działania rakotwórczego.

Dezynfekcja skóry przed manikiurem także wysusza. Jednak największe znaczenie mają, jak wyzej wspomniałam, nasze nawyki; takie jak: mycie rąk mydłem, zmywanie naczyń bez rękawic, a nawet suszenie rąk zamiast wytarcie w ręcznik. To wszystko wysusza skórę i paznokcie. Dlatego należy nałożyć krem, który zabezpieczy* ją przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy słońce (w czasie mycia zmywamy nie tylko brud ale i hydrolipidową warstwę ochronną skóry).

*Najlepszy krem na suchą skórę znajdziecie w naszym sklepie ????

A co ze zwykłymi lakierami?

Zwykłe lakiery zawierają rozpuszczalniki, dzięki którym lakier jest możliwy do nałożenia. Twardnieją na płytce kiedy rozpuszczalnik się ulotni (wyschnie). Taki lakier używaj w przewiewnym pomieszczeniu. Zwykły lakier zmyjesz rozpuszczalnikiem bez acetonu, który niestety również wysuszy skórę i płytkę paznokcia.

Rozpuszczalniki zawarte w lakierach na bieżąco są badane. Niektóre już zostały wycofane, albo mocno ograniczone. Rozpuszczalniki to substancje lotne. Szybko się wchłaniają do organizmu przez drogi oddechowe, czy skórę. Metabolizowane są w wątrobie. Jeśli nie przesadzasz z częstotliwością i pamiętasz o wietrzeniu pomieszczenia, w którym malujesz paznokcie wszystko będzie w porządku (zakładając, że Twoja wątroba jest zdrowa).

Unikaj malowania paznokci lakierem zwykłym w obecności dzieci, czy kobiet w ciąży.

Link do publikacji na temat lamp UV:

Dowdy JC, Sayre RM. Photobiological safety evaluation of UV nail lamps. Photochem Photobiol. 2013 Jul-Aug;89(4):961-7. doi: 10.1111/php.12075. Epub 2013 May 9. PMID: 23550905.

Nie znalazłam żadnej publikacji potwierdzającej szkodliwość hybrydy, czy lampy UV. Jeśli cos znajdziesz daj znać. Jeśli masz pytania możesz napisać do mnie ???? a.kubas@iliola.com.pl

Dbaj o siebie!

Aleksandra

ili ola owner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PLN Złoty polski
EUR Euro