Masz pytania? Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? Zadzwoń: +48 603 767 631
Logo
  • O MNIE
  • BLOG
  • SKLEP
  • KONSULTACJE
  • KONTAKT
  • Shopping Cart
Logo

Menopauza

Menopauza, naturalny proces fizjologiczny,

który będzie dotyczył każdej z nas. Prócz złego samopoczucia również gorzej wygląda nasza skóra.

W poniższym artykule postaram się przybliżyć Wam ten problem i pokazać w jaki sposób o siebie dbać, by czuć się i wyglądać dobrze ????

Menopauza to trudny proces, przez który większość kobiet przechodzi po mniej więcej 500 cyklach miesiączkowych (46-54 rok życia). Oznacza ona zanik wrażliwości jajników na FSH (hormon folikulotropowy) i LH (hormon luteinizujący), przez co przestają one produkować estradiol. Prowadzi to do nieuchronnego i definitywnego zakończenia okresu rozrodczego kobiety. Menopauza jest również bardzo interesującym zjawiskiem pod względem biologicznym, ponieważ większość gatunków zwierząt pozostaje aktywna rozrodczo przez całe życie; dotyczy to zarówno samic, jak i samców.

Wpływ hormonów płciowych na skórę

Hormony nie miałyby żadnego istotnego wpływu na funkcjonowanie organizmów żywych, gdyby nie obecność receptorów. Zadaniem receptora jest rozpoznanie danego hormonu, a następnie przekazanie informacji w nim zawartych do jądra komórkowego, gdzie podjęta zostaje decyzja o odpowiednim działaniu, które ma wykonać komórka, np. nasilenie lub zahamowanie wydzielania pewnej substancji, nasilenie podziałów komórkowych. Estrogen – jeden z hormonów płciowych – ma zaskakująco potężne działanie na ludzką skórę. Nasila on proliferację komórek naskórka, spowalnia wzrost włosów, stymuluję komórki do syntezy kolagenu i kwasu hialuronowego, a także zmniejsza ilość wydzielanego przez skórę łoju.
Wpływ progesteronu nie jest do końca poznany, zakłada się, że hormon ten blokuje receptory estrogenu w skórze.

Wpływ menopauzy na organizm

Okresie między 44 a 55 rokiem życia następuje powolne zwężanie się tętnic, prowadzące do zmniejszenia się rozmiarów jajników, ograniczając wydzielanie estrogenu, zwiększając natomiast produkcję FSH i progesteronu. W efekcie miesiączki stają się nieregularne, zaczynają występować uderzenia gorąca, może też nastąpić atrofia piersi, pochwy oraz sromu. Zaburzona zostaje również gospodarka wapniowa organizmu. W okresie menopauzy wymagana, dzienna dawka wapnia może przekroczyć nawet 1000 mg (normalnie 600mg), gdyż utarta masy kostnej w tym okresie to nawet 0,5-3% rocznie. Jest to bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, gdyż z łatwością doprowadzić może do osteoporozy, wynikającej ze zmniejszenia gęstości masy kostnej. Jednakże, jeżeli podczas menopauzy zostanie podjęta terapia estrogenowa, gęstość kości nie zmieni się.

Zmiany zachodzące w skórze podczas menopauzy

Menopauzie przede wszystkim towarzyszy spadek elastyczności skóry. Traci ona swoją gęstość, staje się delikatniejsza, cieńsza, mniej odporna na rozciąganie. Bardziej matowa.
Rzeczą, której nie zauważamy na co dzień, ale która jest niezwykle ważna dla kobiet pod względem estetycznym jest ograniczanie wpływu testosteronu na nasz wygląd przez estrogen. Estrogen powstaje w wyniku przekształcenia z testosteronu. Gdy aktywność jajników zanika, poziom testosteronu rośnie, co prowadzi do wielu negatywnych następstw w organizmie kobiety. Może powodować m.in. wzrost owłosienia skóry twarzy, zwiększenie wydzielania sebum. A w rezultacie trądzik lub łojotokowe zapalenie skóry. W okresie menopauzy może również wystąpić keratodermia klimakteryczna. Objawia się ona najczęściej poprzez zgrubienie, czy przerost warstwy rogowej na podeszwach stóp i wewnętrznych częściach dłoni. Często obserwowane jest to u osób otyłych.

Pielęgnacja skóry w okresie menopauzy

W okresie menopauzy szczególnie polecane są masaże, zwłaszcza masaż twarzy, kąpiele parowe, a także zabiegi zwiększające jędrność, wytrzymałość i elastyczność skóry. Wiele kobiet przechodząc menopauzę cierpi na depresję, jest to efekt uboczny niedoborów witaminy D. Dlatego oprócz jej suplementacji, warto wykorzystać masaż jako sposób na poprawę nastroju. Istotna jest też ochrona przeciwsłoneczna, w szczególności u kobiet posiadających skórę fototypu I-szego.

Niezbędna jest codzienna pielęgnacja skóry, by zachować jej prawidłową gęstość, zapobiec przesuszeniu i ochronić przez negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Należy zadbać o prawidłową pielęgnację skóry po wieczornej kąpieli. Zawsze stosować kremy natłuszczające, odżywcze, najlepiej na bazie masła shea. Są one świetnym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych. Wybierajmy także te ze składnikami zawierającymi NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe). Są to np. olej z nasion baobabu, który zadba o naturalna warstwę lipidową naskórka i zmiękczy go oraz wygładzi. Oba te surowce znajdziecie w naszych kremach. A dzieki przygotowaniu w niskiej temperaturze masz pewność, ze zachowały wszystkie drogocenne właściwości.

krem na sucha skórę
Dzięki pomocy endokrynologa, kosmetologa i wsparciu najbliższych możemy złagodzić objawy menopauzy i nie tracić radości z życia!

Na podstawie:
„Fizjologia skóry – teoria i praktyka” Zoe Diana Draelos, Peter T. Pugliese, Wrocław 2014
“BIOLOGIA” – Campbell Neil A., Reece Jane B., Poznań

kontakt: biuro@iliola.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PLN Złoty polski
EUR Euro