Masz pytania? Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? Zadzwoń: +48 603 767 631
Logo
  • O MNIE
  • BLOG
  • SKLEP
  • KONSULTACJE
  • KONTAKT
  • Shopping Cart
Logo

Naturalny biorytm skóry

Nasza skóra każdego dnia złuszcza się i regeneruje. Podlega wielu procesom, które możemy sami zauważyć. Chociażby poranne opuchnięcia pod oczami, błyszczenie w ciągu dnia lub większa wrażliwość na ból w godzinach popołudniowych. Wszystkie te zjawiska zachodzą ponieważ  ulega ona cyklicznemu procesowi regeneracji i ochrony zwanemu biorytmem skóry.  Cykl ochronny trwa od godzin wczesno-porannych do popołudniowych a następnie około godziny 17:00 rozpoczyna się trwający do rana cykl regeneracji.

Biorytm skóry zgodnie z podziałem na cykle wygląda następująco w określonych porach dnia:

Cykl ochronny 8:00 – 17:00:

08:00 – 10:00 – następuje poprawa ukrwienia skóry, ale także pojawia się skłonność do podrażnień i alergii. Jest to czas ochrony i najlepiej nałożyć kosmetyki do porannej pielęgnacji. Można także wykonać makijaż.

10:00 – 13:00 – gruczoły łojowe wzmagają swoją pracę i produkują więcej łoju, co przyczynia się do błyszczenia powierzchni skóry. Pora na lekkie przypudrowanie i zmatowienie cery.

13:00 – 17:00 – skóra wygląda na poszarzałą i zmęczoną ponieważ ukrwienie i dotlenienie zmniejszają się.

15:00 – 17:00 – w tych godzinach wzrasta odporność na ból i dlatego jest to dobry moment na depilację woskiem.

Cykl regeneracji 17:00 – 8:00

17:00 – 20:00 – obniżenie ukrwienia skóry, naskórek złuszcza się i rozszerzają się pory skórne. Skóra o tej porze jest mniej skłonna do podrażnień. Jest to dobry czas na masaż i zabiegi kosmetyczne. Ponieważ zmysł węchu  wyostrza się możemy udać się do ulubionej perfumerii w poszukiwaniu nowego zapachu.

22:00 – 24:00 – skóra pozbywa się toksyn,  ale jednocześnie wchłania intensywnie substancje odżywcze. Zastosowane o tej porze preparaty tj. balsamy lub masła do ciała przynoszą najlepsze efekty regeneracyjne i nawilżające.

24:00 – 05:00 – następuje intensywna regeneracja skóry – procesy naprawcze obejmują włókna kolagenowe i elastynowe, regenerację komórek naskórka, zwiększa się synteza witamin A, C, E. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja wieczorna. Odpowiedni demakijaż, dobrze dobrane kosmetyki i substancje aktywne zawarte w nich mają teraz szansę zadziałać.

05:00 – 08:00 – skóra spowalnia swoją pracę , aby za kilka godzin rozpocząć cały cykl na nowo.

Znając naturalny biorytm skóry możemy uniknąć błędów związanych z jej pielęgnacją. Sprawić, że stanie się ona jeszcze efektywniejsza. Już wiesz dlaczego nie robimy peelingu rano tylko wieczorem, że czas na poszukiwanie nowych zapachów to popołudnie, a wieczorem – pozostaje nam tylko błogi relaks, wanna pełna wody i pachnące świece wokół.

Ewa Dobrowolska, kosmetolog

Masz do mnie pytania? Napisz: biuro@iliola.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PLN Złoty polski
EUR Euro