Masz pytania? Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? Zadzwoń: +48 603 767 631
Logo
  • O MNIE
  • BLOG
  • SKLEP
  • KONSULTACJE
  • KONTAKT
  • Shopping Cart
Logo

Problemy skórne przy niedoczynności tarczycy

Czy zdarzyło Ci się zauważyć, że w pewnych, określonych miejscach na ciele, Twoja skóra łuszczy się, a nawet schodzi płatami? Czy nie możesz sobie z tą przypadłością poradzić? Skóra bywa szorstka, czasem nawet ciemnieje w tych określonych suchych miejscach?

Czy Twoja tarczyca choruje?

Jeżeli masz problemy z tarczycą, spowolniony jest również Twój metabolizm i to jest główna przyczyna dolegliwości skórnych.

Co się dzieje wtedy z Twoją skórą?

Dochodzi między innymi do degradacji glikozaminoglikanów (GAG) skórnych. GAG to galaretowate substancje polisacharydowe. Głównym miejscem ich syntezy i uwalniania są fibroblasty. Do GAG należy m.in. kwas hialuronowy (HA), występujący we wszystkich tkankach organizmu. Jego główną właściwością jest zdolność do wiązania wody. Niedobór lub brak hormonów gruczołu tarczowego prowadzi do ogólnego niedoboru kwasu hialuronowego. Jego utrata powoduje utratę zdolności wiązania wody, co oczywiście, ma wpływ na jej wysuszanie.

Ale to nie wszystko;

Jakość Twojej skóry zależy w dużej mierze od bariery lipidowej naskórka. Będę cały czas to powtarzać, ponieważ większość z nas, zupełnie o nią nie dba.

Dzieje się tak ponieważ w niedoczynności tarczycy spowolniony zostaje proces keratynizacji naskórka, który sprzyja zmniejszonej produkcji lipidów (są to ceramidy, woski, wolne kwasy tłuszczowe i cholesterol).

Do tego spowolnieniu ulega synteza kwasu hialuronowego (nie tylko jego niszczenie, ale też coraz mniej organizm potrafi go wyprodukować), a także spowolniona synteza  NMF (naturalnego czynnika nawilżającego).

Transepidermalna utrata wody (TEWL)

Kiedy bariera lipidowa zostaje naruszona, wilgoć z warstw skóry może szybko parować. Skóra nie może zatrzymać wystarczającej ilości wody i staje się sucha.

Dlatego powinnaś skupić się na starannym doborze preparatów pielęgnacyjnych, ich składniki powinny zapobiegać ucieczce wody ze skóry, a najlepsze z nich to wszystkie tłuszcze roślinne, które nie tylko pozostawiają delikatną okluzję na skórze, ale jeśli wśród nich znajdziesz te które posiadają nienasycone kwasy tłuszczowe, możesz  być pewna, że Twoja bariera lipidowa zostanie odbudowana. Składniki lipidów znajdziesz między innymi w maśle kakaowym, oleju z nasion baobabu, dostarczą one też substancji ułatwiających produkcję składników NMF. Zmiękczają naskórek, wygładzają go, pozostawiają delikatny film na skórze.

Do głęboko nawilżających należy:

masło shea, czy oleje z pestek migdałów, olej  rokitnikowy, olej z awokado.

Większość tych składników, znajdziesz w naszych kremach.

Przeprowadzono badania, które pokazały jaki wpływ ma na skórę nasz krem. Jak bardzo ją nawilża, dzięki redukcji TEWL, oraz jak dobrze wygładza wszelkie nierówności, bez potrzeby używania kosmetyków ścierających.

Krem na skóre w czasie tarczycy

Innymi dobrymi kosmetykami, które szybko poradzą sobie z łuszczeniem się suchej skóry, jest po prostu kwas hialuronowy (pozostaje on na skórze, tworząc film, który zapobiega parowaniu wody, również wiąże wodę, dzięki czemu będzie ona długo nawilżona).

Także kwas mlekowy czy mocznik, wiążą wodę w naskórku.

Skóra je bardzo dobrze toleruje, ponieważ naturalnie w niej występują.

Kosmetyk z mocznikiem, którego stężenie będzie wyższe niż 10% oprócz nawilżania będzie działał keratolitycznie, czyli rozpuści zrogowaciały naskórek.

Kwas mlekowy, jest jednym z głównych składników NMF, stymuluje odbudowę ceramidów w skórze,. Wpłynie nauszczelnienie bariery lipidowej naskórka.

Mam nadzieję, że ten rozdział pomoże zrozumieć, skąd pojawiają się częste problemy skórne, które towarzyszą chorującym na tarczycę. Więcej na temat pielęgnacji skóry suchej znajdziesz tu.

Jeśli masz pytania, możesz do mnie napisać na e-mail: a.kubas@iliola.com.pl  zostawić wiadomość na Facebooku.

Dbaj o siebie!

Aleksandra Kubas

ili ola owner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PLN Złoty polski
EUR Euro