Masz pytania? Chcesz złożyć zamówienie przez telefon? Zadzwoń: +48 603 767 631
Logo
 • O MNIE
 • BLOG
 • SKLEP
 • KONSULTACJE
 • KONTAKT
 • Shopping Cart
Logo

Rozstępy

Rozstępy, rozstępy, rozstępy…

Dla kobiet są one chyba największym problemem skórnym. Dlatego dziś poświęcimy im trochę czasu ????

Problem ten dotyka niemal 80% kobiet. Najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, kiedy „nabieramy kształtów” oraz w czasie ciąży, lecz dotykają one także znaczną część mężczyzn. Rozstępy mogą też wystąpić u osób uprawiających intensywnie sporty siłowe.

Walka z istniejącymi jest skomplikowana i trudna…

Zacznijmy od tego, że rozstępy to pasma pojawiające się najczęściej na skórze brzucha, ud, pośladków oraz piersi. Są efektem nadmiernego rozciągania się skóry. W wyniku tego rozciągania następuje zerwanie włókien elastyny i kolagenu (to one zapewniają gładkość, sprężystość i odpowiednie napięcie skóry).

Rozstępy powstają w skórze właściwej, są związane z upośledzeniem funkcji fibroblastów (odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny).Gdy włókna kolagenowe i elastynowe są prawidłowo zbudowane, stanowią fundament, szkielet podporowy skóry i są odporne na rozerwanie. Spowolnienie metabolizmu fibroblastów = spowolnienie syntezy ich włókien (które stają się kruche). Dochodzi do zaburzenia fundamentu, zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych, czego efektem są rozstępy.

Przyczynami powstawania rozstępów są:

 • wzrost hormonu stresu, kortyzolu (np. wtedy gdy się nie wysypiamy). Kortyzol negatywnie wpływa na układ odpornościowy, w nadmiarze może powodować zaczerwienienie skóry, trądzik i rozstępy, gdyż jego duże ilości są odpowiedzialne za niszczenie włókien kolagenowych;
 • leki zawierające glikokortykosteroidy (o silnym działaniu przeciwzapalnym), które powodują ścienienie włókien kolagenowych oraz hamują syntezę kolagenu w skórze właściwej;
 • zwiększony poziom estrogenów (w okresie ciąży, przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, menopauza);
 • wzrost masy ciała w krótkim czasie (tkanki tłuszczowej jak i mięśniowej);
 • skłonności genetyczne.

Rozróżniamy dwie fazy powstawania rozstępów:

 • faza 1, zapalna, kiedy rozstępy mają zabarwienie sino czerwone (prześwitują przez nie naczynia krwionośne). Podczas tej fazy możemy zahamować powstawanie rozstępów lub je zminimalizować;
 • faza 2, zanikowa, kiedy rozstępy stopniowo bledną. Na skórze pozostają widoczne białe prążki wyczuwalne przy dotknięciu. Pomimo blaknięcia będą nadal widoczne. Na tym etapie nie można przywrócić stanu skóry sprzed ubytku, a jedynie spłycić czy rozjaśnić ją.

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego rozstępy się pojawiają, łatwiej oraz z większą świadomością będziesz mogła zadbać o profilaktykę.

Nie zalecamy smarować się kolagenem czy elastyną. Lepiej wykorzystywać kosmetyki, które wspomagają syntezę kolagenu lub hamują rozpad elastyny. Nasza skóra potrzebuje pomocy w utrzymaniu elastyczności. Trzeba ją odpowiednio nawilżać i natłuszczać.

Profilaktyka:

 • należy unikać częstych wahań wagi;
 • bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie, dieta bogata w witaminy (A, E, B5, PP) oraz makroelementy jak cynk i krzem;
 • stosowanie maseł, kremów, olejów! Odpowiednie natłuszczanie skóry jest najważniejsze!

Hmmm… zdrowa dieta. Gimnastyka, utrzymywanie stałej wagi… Bardzo dobrze wiemy, że to wszystko nie jest takie łatwe jak się wydaje ???? Dlatego też pierwszym lekarstwem na rozstępy staje się krem! Bo przecież tylko się posmarujemy i gotowe! Nie dość, że jest niezastąpiony w walce z rozstępami, to skóra jest po nim miękka, gładka. A do tego tak pięknie pachnie…

Kobiety w ciąży (najbardziej narażone na rozstępy, ponieważ ich ciało się powiększa z dnia na dzień), gdy smarują brzuszek zapominają o piersiach. To jest błąd! Piersi w ciąży także ulegają zmianie. Powiększają się, dlatego pojawienie się rozstępów, przy braku natłuszczania są rzeczą prawie oczywistą. Dlatego Drogie Panie, pamiętajcie o piersiach!

Najlepszym składnikiem, jaki może być zawarty w kremach oraz masłach jest masło kakaowe bądź shea, Shea jest inhibitorem elastazy – enzymu, rozkładającego elastynę odpowiedzialną za sprężystość skóry. Jest źródłem witamin A i E, które opóźniają procesy starzenia się skóry i chronią ją przed wolnymi rodnikami. Shea łagodzi podrażnienia, przyśpiesza regenerację uszkodzonego naskórka, zabezpiecza skórę przed mrozem, słońcem i wiatrem. Masło kakaowe nawilża i regeneruje skórę.

Wybierając masło lub inny kosmetyk z olejami lepiej wybierać te nierafinowane. Zawierają one wszystkie drogocenne składniki odżywcze. Antyoksydanty oraz witaminy. Masła do ciała ili ola to doskonałe źródło najcenniejszych składników odżywczych, witamin oraz antyoksydantów.

Warto też wspomnieć, jak ważna jest witamina C, gdyż wspomaga ona syntezę kolagenu. Wszelkie masła, balsamy z witaminą C, czy suplementacja jej, bardzo pomorze w utrzymaniu jędrnej i młodej skóry.

Masujmy! Masując ciało poprawiamy krążenie, rozgrzewamy skórę, zwiększamy penetrację składników aktywnych z kremów i balsamów. Smarujmy by nie dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry, bo wtedy będzie ona dużo bardziej podatna na rozstępy.

Także, Drogie Panie! Masła w dłoń i zaczynajmy smarowanie! Podarujmy sobie kilka minut relaksu, który z czasem zapunktuje ładnym, jędrnym ciałem.

Kasia Mąka

kontakt: biuro@iliola.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

PLN Złoty polski
EUR Euro