Starzenie się skóry jest procesem wewnątrzpochodnym, genetycznym i jest to proces naturalny, który zależy od naszego zegara biologicznego. Wyróżniamy także starzenie zewnątrzpochodne, które spowodowane jest czynnikami zewnętrznymi. Przede wszystkim promieniowaniem słonecznym. Lecz także stylem życia, pracą, odpowiednią ilością snu i codzienną pielęgnacją skóry. Te czynniki związane są w dużym stopniu z wytwarzaniem wolnych rodników.
Czym one są???
Wolne rodniki możemy porównać do małych potworków, które są pozbawione jednego elektronu. Atakują one zdrowe komórki naszego organizmu, by zabrać potrzebny im elektron.
Następnie niszczą enzymy. W efekcie, kolagen i elastyna ulegają uszkodzeniu. Ten proces nazywamy oksydacją.
Wolne rodniki wpływają negatywnie na nasze zdrowie i przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się organizmu. To właśnie z ich powodu skóra staje się wrażliwa na podrażnienia, sucha, traci elastyczność, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek.
Jak przeciwdziałać oksydacji?
Dla utrzymania skóry w dobrej kondycji potrzebna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Polega ona na stosowaniu aktywnych biologicznie składników, które docierając do głębszych warstw naskórka działają regeneracyjnie, odżywczo i ochronnie.
Substancjami, które przeciwdziałają temu procesowi są:
- Witamina A, retinol i jego pochodne (pobudza odnowę komórek)
- Koenzym Q10
- Filtry ochronne UVA i UVB (ochrona przed promieniowaniem słonecznym)
- Hydrokwasy (wspomagają regenerację)
- Antyoksydanty (przeciwutleniacze, wspierają ochronę i regenerację np. Wit C)
- Witamina E (wspomaga regenerację, zapobiega powstawaniu przebarwień)
- Fitoestrogeny (hamują aktywność elastazy odpowiedzialnej za rozpad włókien elastycznych)
- Kwas hialuronowy (wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi i utrzymuje elastyczność skóry)
- Komórki macierzyste (substancje o charakterze odżywczym i regenerującym)
Starzenie się skóry, a jej odpowiednie nawodnienie.
Wiele problemów zaczyna się od nieodpowiedniego nawodnienia skóry.
W efekcie niedoboru wody w naskórku, zahamowana jest jego odnowa, zauważalna jest szorstkość skóry, czasami także jej pękanie. Poważnym zakłóceniem jest degeneracja struktur kolagenowych i elastynowych, co powoduje powstawanie zmarszczek.
Dlatego odwodniona skóra traci napięcie, jędrność i zdrowy koloryt.
By zniwelować tego typu zjawiska, należy stosować specjalne preparaty kosmetyczne, które ograniczają ucieczkę wody ze skóry. Wybieramy bardzoej treściwe, z mniejszą ilością wody w składzie. Lub zupełnie bez wody.
Świetne efekty nawilżenia, osiągniemy stosując klasyczne kosmetyki tj. kremy, balsamy, masła, które wykorzystują czynniki filmotwórcze (na powierzchni skóry wytwarza tzw. film, który ogranicza ucieczkę wody) i związki higroskopijne (wchłanianie wilgoci, wiązanie wody).
Dbaj o siebie!
Aleksandra
Wspaniale kremy. Uzywam od kilku miesiecy i udalo mi sie wyleczyc skore ze wszystkich podranien I skora wyglada na duzo zdrowsza